Wielkanoc 2024 na Nordzie

Niedziela Wielkanocna

W poranek Jastra (Wielkanoc) w niektórych kaszubskich domostwach wciąż przestrzegany był post, jadano głównie prażone ryby i śliwki z kluskami. Ulubionym daniem Kaszubów w niedzielę wielkanocną była prażnica, czyli jajecznica na słoninie.

Wieczór w Jastrową Niedzielę to czas tzw. Zmówin czyli ustalenie pomiędzy rodzicami młodej pary posagu panny młodej.

Jastrowy Poniedziôłk

Kaszubi w tym dniu dawniej nie polewali się wodą, ale smagali dingusem. konkretniej to chłopcy zazielenionymi rózgami brzeziny lub jałowca smagali po nogach panny wołając „Dëgu, dëge, po dwa jaja, a chto nie dô, tego prają” . Pomimo bólu jakie musiało sprawiać chłostanie, dziewczęta chętnie poddawały się temu zwyczajowi, gdyż wierzono, że ta dziewczyna którą więcej wysmagano szybciej wyjdzie za mąż.

Co ciekawe, bliżej Kaszubom, jeśli chodzi o taką celebrację poniedziałku wielkanocnego, do Czech i Słowacji niż do reszty Polski, bo u naszych południowych sąsiadów panuje podobny zwyczaj.

Celebracja Lanego Poniedziałku w Sołectwie Karlikowo

Więcej.

Wielka Sobota na Kaszubach

Wielgö Sobota to dzień święcenia pokarmów i ten zwyczaj nie różni się od tego co znamy z pozostałych regionów w Polsce choć dawniej na święconkę mogli sobie pozwolić tylko bogatsi Kaszubi. Ale oprócz tego dawniej na Kaszubach rozpalano i święcono nowy ogień, a na podpałkę używano drewno cierni. Jednym z ważniejszych rytuałów tego dnia była też poranna kąpiel w jeziorze, rzece lub morzu. Idąc na nią nie można było z nikim rozmawiać ani obracać się. Kąpiel miała gwarantować zdrowie na cały nadchodzący rok.

Warta Honorowa z MDP Smolno przy Grobie Pańskim

Sobotnia, wspólna Warta Honorowa z MDP Smolno przy Grobie Pańskim powoli staje się tradycją.

Dzisiejsza służba to jedna z niewielu okazji by móc zobaczyć naszą młodzież w pełnym rynsztunku i w nowych, galowych mundurach. Więcej

Świąteczne kurki w Puckim Klubie Seniora

Świąteczne kurki wiszą w oknach Puckiego Klubu Seniora i witają gości

świąteczne kurki Pucki Klub Seniora
świąteczne kurki Pucki Klub Seniora
Wielki Piątek na Kaszubach

Płaczëbóg (Wielki Piątek) to dzień w którym Kaszubi bardzo rygorystycznie przestrzegali postu. Jedynym pożywieniem jakie spożywali w ciągu dnia był suchy chleb i nieokraszone ziemniaki. Od tego dnia milkły kościelne dzwony, a ich miejsce zastępowały klekotki i sznary oznajmiające żałobę.

Wielki Piątek
Wielki Piątek
Świąteczne warsztaty Palm Wielkanocnych

W sobotę 23.03 w Stowarzyszeniu Północnobałtycka Grupa Rybacka odbyły się warsztaty Palm Wielkanocnych pod czujnym okiem Iwony Klienger, która jak zawsze wprowadziła na zajęcia wspaniałą atmosferę. Gratulujemy uczestnikom cudownych efektów ich prac.

Palmy wielkanocne w Puckim Hospicjum

Przed Niedzielą Palmową w Puckim Hospicjum przygotowano własne palemki. Podjęto wspólnie dużo ważnych decyzji. Jakie gałązki , jakie ozdoby i tak powstały te małe dzieła. Więcej

Palmy wielkanocne w Puckim Klubie Seniora

Przed Niedzielą Palmową również członkinie Puckiego Klubu Seniora wykonały swoje piękne palmy.

Droga Krzyżowa z Mrzezina do Osłonina

Pomimo trudnych warunków pogodowych i terenowych po raz kolejny odbyła się procesja Drogi Krzyżowej z Mrzezina do Osłonina, w kórej uczestniczyli m.in. członkowie OSP w Mrzezinie. Więcej